Czy wiesz, że życie podatkowe obcokrajowców w Szwajcarii może być zdecydowanie korzystniejsze niż dla samych Szwajcarów? Kluczem do tego może być zrozumienie systemu podatkowego, zwłaszcza, jeśli podlegasz podatkowi u źródła.
Dziś przyjrzymy się możliwościom optymalizacji podatkowej oraz pytaniu, czy warto składać coroczne dobrowolne deklaracje podatkowe.
Podatek Źródłowy, niem. Quellensteuer
Pracownicy zagraniczni z zezwoleniem L lub B , którzy nie są małżeństwem ze szwajcarskim partnerem, zazwyczaj podlegają podatkowi u źródła. Jest on potrącany bezpośrednio z wynagrodzenia i różni się w zależności od kantonu. W jego ramach uwzględniane są pewne stałe zryczałtowane odliczenia na koszty zawodowe, ubezpieczenia czy ulgi dla rodziny – w tej sytuacji nie musisz wypełniać rocznego zeznania podatkowego, jednak również nie możesz skorzystać z żadnych ulg podatkowych. Dla obcokrajowców posiadających zezwolenie C (na pobyt stały), coroczna deklaracja podatkowa jest standardem.
Mniejsze podatki dzięki podatkowi u źródła
W zależności od kantonu i gminy obciążenie podatkowe z tytułu podatku u źródła może być niższe niż w przypadku szwajcarskich pracowników, którzy są odpowiednio opodatkowani. W tym przypadku obcokrajowcy nie tylko oszczędzają wysiłku związanego ze złożeniem zeznania podatkowego, ale faktycznie oszczędzają na podatkach. Jednakże dla wielu pracowników korzystniejsze może okazać się dobrowolne złożenie zeznania podatkowego i tym samym skorzystanie z ulg.
Zeznanie podatkowe w przypadku podatku u źródła
Jeśli osoba podlegająca podatkowi u źródła zarabia więcej niż próg wynoszący 120 000 CHF (w większości kantonów), zobowiązana jest do złożenia deklaracji podatkowej po zakończeniu roku podatkowego.
To samo dotyczy sytuacji, gdy majątek ma wartość większą niż 100 000 CHF i uzyskany z tego dochód przekracza 2000 CHF rocznie.
W tym przypadku potrącone już podatki u źródła zostaną zaliczone na poczet odpowiedniego roku podatkowego.
Jeśli te kryteria nie są spełnione – nie ma konieczności wypełniania zeznania podatkowego.
Kiedy warto składać deklarację?
Chociaż podatek źródłowy jest wygodną opcją, złożenie dobrowolnej deklaracji daje możliwość skorzystania z dodatkowych ulg podatkowych. W zależności od indywidualnej sytuacji, wybór sposobu rozliczenia staje się zatem świetną okazją do optymalizacji podatkowej.
W jakich sytuacjach warto to rozważyć? Wtedy, kiedy:
- dobrowolnie wpłacasz składki do funduszu emerytalnego 3a
- ponosisz wysokie koszty edukacyjne
- masz długie dojazdy do pracy
- płacisz alimenty
Wówczas możesz w całości odliczyć te koszty jedynie w regularnym zeznaniu podatkowym . W wielu przypadkach jest to opłacalne, dlatego zdecydowanie warto je rozważyć i obliczyć bardziej szczegółowo.
Przykłady szwajcarskich zeznań podatkowych dla obcokrajowców
Dobrowolne złożenie deklaracji podatkowej może okazać się korzystne, zwłaszcza gdy uwzględnimy dodatkowe koszty, przykłady osób z różnymi poziomami dochodu i wydatków pokazują, jak może to wpłynąć na ostateczne obciążenie podatkowe.
UWAGA: Poniższe przykłady służą tylko i wyłącznie pokazaniu Ci występowania możliwych różnic, nie są jednak poradą podatkową, jeśli znajdujesz się 1:1 w takiej sytuacji.
Przykład 1:
ODLICZENIA | PODATEK U ŹRÓDŁA | ZWYKŁY PODATEK |
– | 9 802 CHF rocznie | 13 196 CHF rocznie |
Wpłata 7 056 CHF w filarze 3a | 9 802 CHF rocznie | 11 334 CHF rocznie |
W przypadku wysokich dochodów, w tym przykładzie konieczne jest uwzględnienie dodatkowych odliczeń, aby skorzystać podatkowo z regularnego rozliczenia.
Przykład 2:
ODLICZENIA | PODATEK U ŹRÓDŁA | ZWYKŁY PODATEK |
– | 3 516 CHF rocznie | 5 041 CHF rocznie |
Wpłata 7056 CHF w filarze 3a | 3 516 CHF rocznie | 3 785 CHF rocznie |
W tym przykładzie, korzystając z odliczeń z filaru 3a, zbliżamy się już do poziomu podatku źródłowego. Jeśli następnie uwzględnimy koszty edukacyjne, długie dojazdy do pracy lub inne odliczenia, złożenie dobrowolnej deklaracji podatkowej będzie opłacalne.
Kalkulacja: Które opodatkowanie jest lepsze?
Orientacyjne obliczenia możesz przeprowadzić samodzielnie, korzystając z kalkulatora podatkowego obowiązującego w Twoim kantonie. Dzięki temu dowiesz się, czy złożenie dobrowolnej deklaracji podatkowej będzie dla Ciebie opłacalne, czy może lepiej jest pozostać przy podatku źródłowym. Kalkulatory wyszukasz poprzez Google.
WAŻNE! Raz złożona deklaracja podatkowa jest wiążąca
Należy dokładnie obliczyć, czy w dłuższej perspektywie złożenie deklaracji podatkowej będzie dla Ciebie korzystne. Jeśli raz złożyłeś dobrowolne zeznanie podatkowe, będziesz musiał/a to robić przez kilka następnych lat.
Długofalowe strategie
Zgodnie z zaleceniami ekspertów, zastosowanie długofalowych strategii, takich jak korzystanie z filaru 3a, może przynieść korzyści finansowe w przyszłości. Choć składanie dobrowolnej deklaracji może być obecnie bardziej czasochłonne, perspektywa budowania długoterminowego majątku powinna być istotnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji.
Każda sytuacja powinna być indywidualnie rozpatrywana pod aspektem Twoich indywidualnych potrzeb.
Wnioski
Jako obcokrajowiec przebywający w Szwajcarii masz do dyspozycji różne możliwości optymalizacji swojego obciążenia podatkowego.
Choć podatek źródłowy może być wygodny i korzystny, dobrowolna deklaracja podatkowa może przynieść dodatkowe profity w postaci odliczeń. Po raz pierwszy złożona deklaracja podatkowa musi być jednak składana również w kolejnych latach. Warto jednak dokładnie przemyśleć tę decyzję, kierując się nie tylko aspektami finansowymi, lecz także długoterminowymi celami budowy majątku.
Dążenie do zrozumienia zawiłości systemu podatkowego w Szwajcarii oraz korzystanie z dostępnych strategii optymalizacyjnych może przyczynić się do osiągnięcia stabilnej sytuacji finansowej w długim okresie.
WAŻNE: Jeśli chcesz przeanalizować swoją sytuacje finansowo-emerytalną w Szwajcarii również pod kątem podatków, klikając tutaj możesz umówić się na bezpłatną konsultacje
Źrodła: